
5 +1 tökéletes könyv őszi bekuckózáshoz
Ahogy hidegebb lesz az idő, a hétvégéken egyre kevésbé van kedve kimerészkedni még az elszánt társaságba vágyóknak is. Az őszi esős napok a legjobbak arra, hogy egy finom kávé, kakaó, vagy házi forralt bor mellett elmerüljünk valami izgalmas és szórakoztató történetben. Íme 5 + 1 könyv, amelyet igazi élvezet a kanapén pihenve, puha plédekbe burkolózva olvasni.
1. Vadászból préda – Thomas Cullinan: Csábítás (Athenaeum Kiadó, 2017.)
Mi történhet egy fiatal, sebesült katonatiszttel, ha a biztos halál elől egy lányneveldében talál menedéket? Baj, nagyon nagy baj.
Javában dúl az amerikai polgárháború, mikor az északi hadsereg súlyos vereséget szenved. Egy szinte félholt férfinak sikerül elmenekülnie a déliek szuronyai elől, és egy fa tövében várja az elkerülhetetlent. A virginiai erdő mélyén álló leánynevelde kíváncsi kisdiákja rátalál a súlyosan sérült férfira, és az iskola vezetőjére bízza a sorsát. A katona és a kislány között hamar törékeny barátság szövődik, az egész ház élete pedig azonnal felbolydul az idegen érkezésére.

A Csábítás kicsit vontatott, de erőteljes olvasmány, amely abba a korszakba repít, mikor a háború árnyékában, egy csupa nőkből álló közösségnek meg kellett tanulnia megvédeni magát. A bentlakásos iskola tagjai mind más viszonyt alakítanak ki a sérült katonatiszttel, akit sokáig nem tudjuk eldönteni, irigyeljünk vagy sajnáljunk-e ezért. Sophia Coppola a Csábításból igazi sztárparádéval készített filmadaptációt. Nicole Kidman zseniális a rideg, vallási fanatikus igazgatónő, Elle Fanning pedig a magát szendének mutató, de csábításra született szépség szerepében. A férfi főszerepet Colin Farrell kapta, aki a remekül alakította a konspiráló, bajkeverő katonát. Bár a film elég vontatott a könyvhöz képest, egyszer érdemes megnézni.
2. Kezdd újra a fény városában! – Corine Gantz : Rejtekhely Párizsban (Tericum Kiadó, 2014.)
Mindenki másképp dolgozza fel az élete kudarcait. Van, aki elmenekül, van, aki tovább él, mintha mi sem történt volna és van, aki segít a hozzá hasonlókon. A férje halála után Annie úgy dönt, nem temetkezik a gyászba, hanem olyan emberekkel veszi körül magát, akiknek egy traumát követően szintén szükségük van az új kezdet lehetőségére. Az özvegy a párizsi családi otthont hamarosan megtört szívek rejtekhelyévé alakítja át. Az erőszakos férje elől menekülő szupermodell, az anorexiával küzdő fiatal lány és a bohém, jóképű festőművész teljesen felforgatják Annie életét, aki végre megtanulja, milyen az igazi Párizs.

A Rejtekhely Párizsban kedves, szórakoztató könyv az újrakezdésről, az élet szeretetéről és arról, hogy soha nem késő felfedezni a körülöttünk lévő csodákat. Annie egy szeretetreméltó, kicsit esetlen nő, aki úgy számol le saját fájdalmával, hogy közben másokat is hozzásegít egy új kezdethez. Kellemes könyv sok humorral, szerelemmel és a francia gasztronómia különlegességeivel. Kiváló választás, ha az esős napokon más tájakra, más életérzésre vágyunk.
3. Vigyázz, mit mondasz! – Laura Marshall: Három apró hazugság (21. század kiadó, 2019.)
A tinédzserek olykor hazudnak, hogy másokat megvédjenek, de mi van akkor, ha ez valakinek az életébe kerül? 2005-ben járunk, Sasha a különleges, megközelíthetetlen kamaszlány az érettségi előtti évben költözik a kertvárosba. Ellen és Karina legjobb barátnők, de az új lakók olyan izgalmat hoznak az addig egysíkú mindennapokba, amely mágnesként vonzza őket Sasha-hoz és klasszikus zenész szüleihez. Egy bohémnek induló, végzetes szilveszter éjszaka azonban megváltoztat mindent, és a kezdeti izgalom helyét jeges rémület, illetve titkok sora veszi át.

Tizenhárom év múlva Ellen és Sasha barátsága töretlen, együtt élnek egy londoni lakásban. A lányok mindent megosztanak egymással, csak arról a bizonyos éjszakáról, valamint a fenyegető levelekről nem beszélnek soha sem. Egyik nap Sasha nem jön haza a munkából, Ellen pedig a rendőrség bevonása után kénytelen szembesülni azzal, hogy eltűnt barátnője sokkal több mindent titkol, mint azt valaha hitte volna. A Három apró hazugság nem életem könyve, de fordulatos olvasmány, amely képes meglepetést okozni, mikor már nem számítanánk rá. Olyan súlyos témákkal foglalkozik, mint a bűnhődés, a féltékenység ereje, vagy a nemi erőszak témaköre. A zene központi szerepet játszik a történetben, ami nálam egyértelmű pluszpont. Szívesen ajánlom a krimik kedvelőinek.
4. Ilyen az élet – Péterfy-Novák Éva: A rózsaszín ruha (Libri, 2017.)
Itt az ideje pár igazán jó novellának. Férfiak, nők, gyerekek – maga az élet ihlette Péterfy-Novák Éva szórakoztató, húsba vágó és elgondolkodtató történeteit. A novelláskötetben mindenki megtalálja a maga kedvencét és ráismerhetünk a saját, vagy környezetünkben élők életének eseményeire is. Ki ne találkozott volna a hűtlenség, a párkapcsolati agresszió, az édes bosszú, vagy a gyermekkori csalódottság érzésével? A kötet mindannyiunkból dolgozik, és mindannyiunk nyelvét beszéli.

Feleségek, szeretők, barátok, ellenségek – mind jelen vannak az életünkben így vagy úgy, és mindnyájuk története érdekes tanulságokkal szolgál a számunkra. Péterfy-Novák karakterei élő, valódi emberek, minden kicsinyességükkel és jóságukkal együtt. A könyv nem ítélkezik, mindenkinek megvan a saját motivációja, szemszöge. Aki azt hinné, hogy a Rózsaszín ruha egy depressziós, szenvedős kötet, ki kell, hogy ábrándítsam. Az írónő iróniával, humorral operál ott, ahol nem is számítanánk rá és időről-időre megjelenik a remény is a történetek során. A Rózsaszín ruha pont olyan mint az élet; sem több, sem kevesebb. A kötetből azonos címmel nemrég színdarab készült, Majzik Edittel és Sárközi-Nagy Ilonával a főszerepben.
5. Egyszerűen kibírhatatlan – Kőhalmi Zoltán: A férfi, aki megØlte a férfit, aki megØlt egy férfit, avagy 101 hulla Dramfjordban (Helikon Kiadó, 2019.)
Volt már olyan élményetek, hogy egyszerűen nem tudtatok uralkodni magatokon? Mikor egyszer csak kitört belőletek valami, amit hiába próbáltok megfékezni, de képtelenek voltatok uralkodni felette? Éppen pár napja éltem ezt át a kettes metrón, mikor Kőhalmi Zoltán debütáló regényét olvastam. Az utastársaim nem kis rosszallása ellenére hangosan felnevettem, miközben a sztereotip módon alkoholista, mogorva felügyelő és Ikea bútorról elnevezett, túlbuzgó kamaszlány őrmestere kalandjait követtem figyelemmel. Kőhalmi intelligensen, mégis közérthető és rettenetesen szórakoztató módon készítette el skandináv krimi paródiáját, amelyben minden kötelező elem szerepel.

A könyv olvasását kissé lassítja, hogy a szemnek szokatlan módon minden ö betűt a skandináv Ø-vel írtak benne, de ez is zseniális geg, amelyet Kőhalmitól el is várnánk. A kávéfüggő, borzalmas gyilkosságok iránt érzéketlenné vált, tölgyfazuzmószeszt vedelő nyomozó karakterét remekül kiegészíti az áldozatból rendőrré avanzsáló, gyermekkorában horrorisztikus bűncselekményt átélő lány buzgó, mondhatni stréber karaktere. A mellékszereplőkre sem lehet panasz; vannak itt bűnöző sziámi ikrek, agresszív, de dekoratív műkorcsolyázónő és sátánista, ipari metál rajongók is. Kőhalmi könyve zseniális érzékkel és humorral nyúl a skandináv krimik világához, de azok számára is garantált szórakozást nyújt, akiknek nincs Jo NesbØ oltár a pincéjükben. Már most 10/10, pedig még a regény felénél sem tartok.
+1: Nincs élet a Roxfort nélkül – Harry Potter-könyvek (Animus kiadó, 1999-2019.)
J.K. Rowling neve 20 évvel ezelőtt örökre beleíródott az irodalomtörténetbe. Életem egyik legcsodásabb olvasmányélményét adta a Harry Potter-sorozat, amelynek magyar fordítása abszolút méltó az eredeti nyelven íródott kötetekhez. Az egész világ ismeri az ifjú, elárvult varázslótanonc történetét, de Harry sokkal többet adott nekünk, mint egy mesebeli univerzumot, amelyben elbújhatunk a világ elől. A karakterek izgalmasak és könnyű velük azonosulni. Bár a filmadaptáció csodálatosan sikerült, még így sem ér a könyvek nyomába.

Rowling a kötetekben elképesztő, szinte fojtogató atmoszférát teremt, amely szépen fokozatosan vált szórakoztatóból nyomasztóvá a Harry Potter és a Tűz serlege utolsó pár fejezetében. A filmekkel ellentétben a Főnix rendjének könyvváltozatában már szinte borsózik a bőrünk az iszonyattól, amely megérteti velünk, hogy Cedrick Diggory halálát követően már nem babra megy a játék és kedvenc hőseink élete valós veszélyben forog. A Harry Potter őszintén beszél a barátságról, a félelemről, a felnőtté válásról és arról, hogy akár egy ember tettei is képesek nagy változást eredményezni a környezetében. A könyvek egyáltalán nem gyerekmesék, a felnőttek számára is sok tanulsággal bírnak. Személyes kedvencem a harmadik rész, a Harry Potter és az azkabani fogoly, az izgalmát csak a könyv verzió adja át hitelesen. Ha lesznek egyszer gyerekeim, a filmek előtt a könyvet adom oda nekik, hogy maguk képzelhessék el azt a csodálatos világot, amellyel Rowling 20 éve megajándékozta az emberiséget.

