
5+1 könyv karácsonyra az utolsó pillanatos ajándékok császárainak
Avagy milyen könyvet vegyek karácsonyra anyának, apának, tesónak, páromnak, mamának, papának és mindenkinek, aki szereti?
Jómagam az utolsó pillanatos ajándékok elkötelezett híveként minden évben hősiesen átverekedem magam a legnagyobb tömegen, mert nem volt időm / kedvem / lélekjelenlétem / eszem bevásárolni mindent a családnak a fa alá. Szerencsére egy könyv mindig tökéletes ajándék, ezért 5+1 kötetet hoztam el, amelyeknek biztosan örülnek majd azok, akik a fa alatt találják őket.
1. Sose packázz egy anyukával! – Liane Moriarty: Hatalmas kis hazugságok (Alexandra Kiadó, 2017.)
A család nőtagjai imádni fogják ezt a vicces, megrázó és egyben szívmelengető könyvet. A sztori középpontjában annak a három, tengerparti ausztrál kisvárosban élő nőnek és családjuknak az élete áll, akikről az egész közösség suttog. Bár ugyanazon a méregdrága környéken laknak, mindannyian mások, mindannyian érdekesek és mindannyian tele vannak titkokkal.

Madeline fontoskodó, nagyszájú nő, óriási igazságérzettel. A gyakorta idegesítő főállású anya azonnal a szárnyai alá veszi a gazdagok és szépek paradicsomába újonnan érkező, törékeny és csendes Jane-t. A fiatal, egyedülálló anyuka Ziggy nevű kisfiával és egy óriási titokkal költözik a városba, hogy maga mögött hagyja a múltat, amely egészen idáig űzte. A trió harmadik tagja a gyönyörű és okos ex-ügyvéd, Celeste, aki jóképű férjével és ikergyerekeivel éli látszólag gondtalan kertvárosi életét. Egy nap az iskolában bántalmazás történik és a gyerekek addig ártatlan világa a szülők valóságának tükrévé alakul át.
Az HBO tavaly azonos címen vetített sorozatot Reese Witherspoon, Shailene Woodley és Nicole Kidman főszereplésével. Mindkettő alapmű!
2. Aranyélet live – Dezső András: Maffiózók mackónadrágban (21. század Kiadó, 2019.)
Bár sokan nehezen képzelik el, de ha a szervezett bűnözésről van szó, Magyarországnak sem kell a szomszédba menni izgalmas és vérfagyasztó sztorikért. A család férfi tagjai számára letehetetlen olvasmány lesz az idei év egyik sikerkönyve, amely nem szűkölködik elképesztő, kegyetlen történetekben.

A szerző a 70-es évektől napjainkig göngyölíti fel a filmbe illő történeteket, de a Maffiózók mackónadrágban nem egyszerű tényanyagok felsorolása. A regényes formában megírt kötetben mindenki számára megtalálható 1-2 ismerős bűnügy az elmúlt negyven évből, de olyan sztorik is kikristályosodnak előttünk, mint a Los Angeles-i magyar maffia ténykedése, és a legendás gengszter, Markó Béla halála. Dezső András alapos munkát végzett: az évtizedekig titkos állambiztonsági és rendőrségi kartotékok porosodó halmai közül ő maga bukkant rá a legérdekesebb esetekre és meghökkentő részletekre. Ügyeskedők, kasszafúrók, túlélők, piti tolvajok, gengszter bárók és az a miliő is megelevenedik előttünk, amelyben Magyarországon kialakulhatott a jellegzetes „susogós bűnözői éra”.
3. Lélekcukor – Beck Andrea: A Titoktündér – Titokmesék gyerekeknek és felnőtteknek, a pozitív gondolkodásról, önbizalomról és megannyi másról, hogy minden egy kicsit könnyebb legyen ( Beck & Partners Mi. Kft., 2015 )
A karácsonyi ajándékok vásárlásakor gondoljunk arra is, hogy az olvasás szeretete gyermekkorban kezdődik. Rengeteg szuper olvasmány elérhető a legkisebbeknek, de Beck Andrea könyve igazán különleges utazás egy biztonságos, szép világba, amely segít, hogy a valóság szintén az legyen. A Titoktündér első ránézésre sem tipikus gyerekkönyv, a beltartalomról nem is beszélve.
A sorozat e kötetében menedékre találnak a kicsúfolt, megbántott, félénk, megtépázott önbizalmú vagy veszteséget átélt kis- és nagy gyerekek egyaránt. Beck Andrea kedvesen, csodálatos mesevilágon keresztül közelít nehéz témák felé és észrevétlenül, a történetek által növeli a gyerkőcök önbizalmát, önmagukba vetett hitét. Szórakoztató, mégis tanulságos könyv, ahol nincsenek fegyverek, felesleges erőszak vagy bugyuta semmitmondás. Ha beszerezzük a gyereknek, érdemes nekünk is elvonulni vele és értőn olvasni, mert könnyen azt érezhetjük, hogy általa egy kicsit számunkra is szebb hely lett a világ.
4. Búcsúszentlászló calling – Bödőcs Tibor: Meg se kínáltak (Helikon Kiadó, 2019.)
Sokunknak be sem kell csuknunk a szemünket, hogy tűpontosan feltudjuk idézni a vidéki kocsmahangulat elmaradhatatlan elemeit. Tudjuk, hogy a presszó kifejezés valójában egy rendkívül szofisztikált megnevezése a késdobáló ivóegységeknek, hogy egy valamire való kocsmában a pultos csak Ica, Gyöngyike, esetleg Mari vagy Erika lehet és hogy ami elfogyott, abból mindig akad pár pohárnyival a pult alatt. Aki járt valaha vidéki restiben vagy valamilyen állatról elnevezett kocsmában, annak nem kell elmagyarázni a búcsúszentlászlói miliőt sem.

Zala megye leghumorosabb szülöttjének könyvében ismeretlen ismerősként köszönnek ránk a presszók meghatározó alakjai. A Meg sem kínáltak egy szeretetreméltó, keserédes merengés a vidéki Magyarország helyzetéről, az alkoholizálás kultúrájának erejéről és arról, hogy ahányan, annyifélék vagyunk, a kocsmapult túlsó oldalán mégis egyenlőkként állunk. Bödőcs Tibor isteni humorérzéke mellett tanúbizonyságot tesz zavarba ejtően magas műveltségéről is, ezúttal a képzőművészet iránti szenvedéllyel a fókuszban. A Meg sem kínáltak kiváló olvasmány az egész családnak, a sírva-vigadás koronázatlan királyától.
5. Ez kiborít – Sarah Pinborough: Ne higgy a szemének! (21. század Kiadó, 2017.)
A sikeres pszichothrillerekkel tele a padlás, de igazán kevés olyat tudnék mondani, ami valójában képes meglepni. Sarah Pinborough első magyar nyelven megjelent regénye azonban pont ilyen olvasmányélményt nyújt. A történet középpontjában két nő áll, akik különbözőbbek nem is lehetnének. Louis átlagos, kedves, vidám nő, aki egyedül neveli kisfiát. Egy pszichiáter titkárnőjeként dolgozik, próbálja egyben tartani az életét a válása után és pozitívan tekinteni a jövőbe.

Adele ezzel szemben bár mindene megvan, mégsem volt soha boldog. Szüleit korán elveszítette egy háztűzben, férje pedig óvó figyelemmel tartja számon, a nő mikor, mit csinál és fogalma sincs arról, hogy a felesége szörnyű titkokat rejteget. A regény egy pontján a két nő sorsa egybefonódik és barátságuk olyan események sorozatát indítja el, amelyre egyikük sem számított. A Ne higgy a szemének izgalmas thriller tele sötét titkokkal, szerelemmel, hűtlenséggel és hihetetlen fordulatokkal. Az utolsó fejezetig képes fokozni a feszültséget, egészen a misztikus és lélegzetelállító végkifejletig. Minden thriller fan-nak kötelező!
+1 „A bölcsek könyve” – Nina Brochman, Ellen Stokken Dahl: A csoda odalent (Cser Kiadó, 2019.)
Számomra a 2019-es év egyik legfontosabb könyve a svéd szerzőpáros hiánypótló alkotása a női nemiszervről. Igen, jól látják, ez a könyv a lányok, asszonyok legnagyobb kincséről szól és arról, mennyi mindent nem tudunk a csodálatos szervünk működéséről. A kötet alapötletét egy 2015-ben indított blog adta, ahol két orvostanhallgató alapinformációkat és hétköznapi érdekességeket osztott meg a női altest működéséről. A blog pár hét alatt óriási siker lett, és követők ezreitől érkeztek kérdések a saját, illetve párjuk testével kapcsolatosan.

Az elsődlegesen nőknek íródott, de férfiaknak is tanulságos A csoda odalent szórakoztató, mégis tűpontos ismeretterjesztő könyv. Valódi őszinteséggel és szakértelemmel beszél a szexről, a gyermekvállalásról, a női altest működéséről, a menstruáció csodájáról, a pornó és a normális együttlét közti különbségekről, az intimitásról, az orgazmusról és mindenről, amit soha nem mertünk megkérdezni. Kamaszlányoknak kötelező, de felnőtt nőként is sok újdonságot tud adni ez a bátor, vicces és érdekes könyv, ami igazi hiánypótló tananyag kellene legyen az iskolákban. Serdülőként öltem volna azért, hogy ennyi fontos dolgot tudjak a saját testem működéséről. A könyv ismeretanyaga elengedhetetlen egy jól működő, mindenki számára élvezettel teli párkapcsolathoz, és saját magunk megbecsüléséhez egyaránt.

