Penna

3+1 könyv tavaszi kikapcsolódáshoz

Kezdjük magunk mögött hagyni a mínuszokat, nyakunkon a jó idő, a kirándulások és a kávézók teraszán olvasós hétvégi délutánok. Ezen a héten 3+1 olyan kedvencet hoztam különböző műfajokban, amelyek mind másért lopták magukat a szívembe, és tökéletesek arra, hogy a napsütéses kora tavaszi reggeleket, pihenős délutánokat, vagy a bekuckózós estéket izgalmasabbá tegyék.

 

Demi Moore: Kívül-belül – Memoár (Könyvmolyképző, 2021.)

Hollywood egyik legsikeresebb színésznője, Bruce Willis és Ashton Kutcher exneje, a dögös nő a Sztriptízből, az első celebek egyike – a legtöbbeknek ezek a dolgok jutnak eszükbe, ha az amerikai filmcsillagra gondolnak. Demi Moore generációjának egyik legfoglalkoztatottabb és legjobban fizetett színésznője volt: láthattuk öntudatos özvegyként a Skarlát betűben, eszelős famme fatale-ként a Zaklatásban, hihetetlen teherbírású hadnagyként a G.I. Jane-ben és nincs olyan, aki ne emlékezne a filmtörténelem egyik legintimebb fazekaskodó jelenetére a Ghostból.

A karrierje hihetetlen sikeres és sokszínű volt, de az utóbbi egy évtizedben leginkább félresikerült házassága és alkoholproblémái kapcsán hallhattunk róla. Demi Moore családi mintája ugyanis ragadósnak tűnik, hiszen a szülei már kisgyerekkorában is komoly függőségekkel küzdöttek. A középiskolai tiniszerelem váratlan fordulatot vett, mikor az alig 17 éves Ginny várandós lett a későbbi világsztárral. A szülők kapcsolata valódi „héja-nász az avaron” típusú jelenetek tömkelege volt, ahol az erőszak, a hűtlenség, a szerencsejáték és a piti csalások állandó díszletet adtak a konfliktusokhoz. Demi és öccse, Morgan vagy két tucatszor költöztek gyerekkorukban, mert az apjuk afférjai, a szülők törvénysértései és adósságai időről-időre gyors menekülésre késztették a családot. Ebben az állandó zűrzavarban a színésznő egyetlen utat látott a túlélésre; ha idő előtt felnő és felhúzza maga köré azokat a falakat, amelyek felnőttként is kínozták és amelyek lerombolásán mind a mai napig dolgozik.

Könyv: Kívül-belül - Memoár (Demi Moore)

Demi Moore hihetetlenül őszintén, minden szépítés nélkül beszél a küzdelmes gyerekkoráról, a világhír felé vezető útjának nehézségeiről, az egyetlen dologról, amiben igazán tehetségesnek tartotta magát, az anyaságról és Bruce Willis-szel, illetve Aston Kutcher-rel való kapcsolatáról egyaránt, amelyeket a könyv olvasása után egészen más színben láthatunk. A memoárját olvasva többször megálltam és szünetet tartottam, mert amellett, hogy egyes részek megráztak, el is gondolkodtattak – a függőség, a szeretteinek ideje korán való elvesztése, a kiszolgáltatottság és evészavarok állandó társai voltak öt évtizedes élete során. Egy, a számomra meglehetősen közömbös nőből olyan alakká vált a szememben, aki az emberi lét magasságait és mélységeit egyaránt megélte és mindig képes volt újrakezdeni, tanulni, illetve továbblépni akkor is, amikor sorozatosan olyan dolgok érték, amelyekbe egyenként beleroppanhatott volna az élete. Őszintén ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, aki küzdelmes időszakot él meg, vagy egyszerűen szereti a karakterfejlődést feldolgozó műveket. Mind a kettőből akad bőven Demi Moore őszinte, kemény, mégis reményt adó visszaemlékezésében.

Claudia Hochbrunn, Andrea Bottlinger: Pszichiáter látott már? – Zűrös hősök analízisben (Athenaeum Kiadó, 2021.)

Előfordult már veletek, hogy egy történetet felnőtt fejjel újraolvasva egészen máshogy ítéltetek meg? Nekem tipikusan ilyen a Rómeó és Júlia, aminél kamaszként el sem tudtam volna képzelni romantikusabbat, de mostanra az egyik legbosszantóbb, legéretlenebb történetnek tartom, ahol minden szereplő inkompetens és a tragédia borítékolható volt, mert egyikük sem volt érett, felelősségteljes döntésekre. A Hochbrunn-Bottlinger szerzőpáros könyvében a világirodalom legnépszerűbb történetein és karakterein keresztül próbál rávilágítani arra, hogy a kedvenc hőseink pszichológus és pszichiáter szemmel sem érdektelenek. Gondoljunk csak bele, hogy a világon sok százmillió példányban elkelt Harry Potter-sorozat köteteiben hányszor kerül életveszélybe a kiskorú főhős és barátai, milyen fals és mérgező a középkori irodalomban a nők ábrázolása, illetve van bőven milyen személyiségzavarnak utánaásni a görög mitológia egyes történeteiben is.

Pszichiáter látott már? - Zűrös hősök analízisben

Kit szeretett valójában az angolszász legendárium egyik leghíresebb alakja, Artúr király? Vajon Oidipusz király önsorsrontása elkerülhető lett volna, ha jobban szereti az apja? Volt-e bármi fogalma az irodalomtörténet egyik legmegosztóbb női karakterének, Scarlett O’Hara-nak az igazi szerelemről? Milyen hőfokon égett volna Rómeó és Júlia tragikus szerelme, ha nem a kamasz éveikben találkoznak? Miért genyóskodott valójában Draco Malfoy? Miért romanticizálja a bántalmazó kapcsolatokat a Szürke ötven árnyalata, és vajon Edward Cullen valóban akkora hősszerelmes-e, mint az Alkonyat-könyvekben hittük róla?

A Pszichiáter látott már? izgalmas és hihetetlenül szórakoztató módon tárja fel előttünk a híres történetek és karakterek legbelsőbb rétegeit. Azt szeretem ebben a könyvben, hogy az irodalmi művek történelmi-társadalmi hátterébe is betekintést enged, ezáltal segít jobban megérteni az egyes szereplők motivációit, mindezt kiváló humorral, könnyedséggel teszi. Ajánlom mindenkinek, akit érdekel a történelem, a pszichológia, vagy csak egy igazán szórakoztató olvasmányra vágyik, amit akár egy délután alatt is kiolvashat.

Shea Earnshaw: The Wicked Deep – A gonosz mélység (Könyvmolyképző, 2021.)

A legújabb felfedezésem, hogy az ifjúsági irodalom szekcióban igazi gyöngyszemek bújnak meg. Mostanában, ha könyvesboltban járok, mindig választok valamit ebből a kupacból is, mert felnőtt fejjel is szuper élvezhető történetek is megbújnak a sok tiniregény között. Az egyik ilyen találatom volt nem régiben a The Wicked Deep is, ami nem csak azért fogott meg, mert gyönyörű a borítója, de a sztori misztikussága is hamar felkeltette az érdeklődésemet.

A történet mai környezetben játszódik egy kikötővárosban, a Csendes-óceán partján, ahol minden évben fiatal fiúk vesznek oda a nyári turistaidőszak kezdetén. A kisvárosiak minden igyekezetük ellenére tétlenül kénytelenek nézni, ahogy a kétszáz évvel ezelőtti ballépésük miatt Sparrow-ban minden júniusban legalább egy fiatal fiú leli halálát. Az események mögött egy átok rejlik: a helybéliek kétszáz éve három nőt vetettek hullámsírba boszorkányság vádja miatt, azóta pedig a Swan-nővérek minden évben helyi lányok testébe költözve fiúkat csalnak a kikötőbe és vízbe fojtják őket.

A lakosság tehetetlen, de valaki jóval többet tud a szörnyűségekről, mint azt hinnék: Penny Talbot, a szomszédos szigeten anyjával elvonultságban élő kamaszlány és egy, a városba érkező titokzatos idegen igyekszik megakadályozni, hogy újabb szörnyűségek történjenek, miközben ők maguk is nagy veszélybe kerülnek.

Shea Ernshaw könyve fordulatos, misztikus és könnyed szórakozást ígér, ezért akár egy ültő helyedben is kiolvashatod. A múlt- és jelenidő keveredésével, a városka folyamatosan kiderülő titkaival és a főszereplők közti feszültséggel igazán szórakoztató könyv a The Wicked Deep, érdemes mielőbb beszerezni.

+1 A.A. Milne: Micsoda négy nap! (Európa Könyvkiadó, 1982.)

A Micimackó írója bizony nem csak mesékben jeleskedik, ezért a klasszikus szerzővel zárom a listát. A Nyugati pályaudvar aluljárójában, egy antikváriumban bukkantam rá a tökéletes utazós olvasmányra. Amikor megláttam a szerző nevét és a borítót, valamilyen nagyobb gyerekeknek szóló olvasmányt sejtettem mögötte, de tudjuk, hogy a kedves, együgyű kócmedve világhírű története sem csak mesekönyv, ezért belelapoztam és nem csalódtam.

A történet szerint egy angol származású híres színésznőt meggyilkolnak régi otthonában, ami felbolydítja a közvéleményt és a művésznő családjának is nagy galibát okoz. A gyanúsítottak köre hamar az egykori díva unokahúgára szűkül, aki valóban járt a lakásban aznap délelőtt, de a helyzet cseppet sem ennyire egyszerű. A fiatal lány sok félreértésnek és konspirációnak köszönhetően valóban a menekülést választja, és legjobb barátnőjének segítségével, álruhában járja a vidéket, hogy még véletlenül se ismerjék fel. A helyzet csak bonyolódik, mikor a gyilkossági ügyben nem épp Sherlock Holmest idéző alapossággal eljáró rendőr a rejtélyes unokahúg nyomába ered, de gyanakodni kezd, hogy valami elkerülte a figyelmét a nyomozás során, ez pedig újabb komikus helyzetekhez és állandó félreértésekhez vezet.

A Micsoda négy nap! kiváló példája annak, amikor mindenki hatalmas konspirátornak képzeli magát, de kiderül, hogy egyik karakter együgyűbb, mint a másik és ez fergeteges szórakozást ígér az olvasónak. A főbb karakterek és a mellékszereplők is zseniálisan viccesek, amit Milne azzal fokoz, hogy úgy ábrázolja őket, mint akik meg vannak győződve róla, hogy a lehető legkomolyabban, legfifikásabban járnak el. Ez a vékonyka regény 4 nap eszeveszett nyomozás története, amivel biztosan sikerül majd kellemetlen helyzetbe kerülnöd a vonaton, a buszon vagy a villamoson, mert az abszurd félreértések, a sokszor együgyű szereplők ballépései miatt hangos nevetésben törhetsz ki – velem legalábbis megesett. Szívből ajánlom mindenkinek, aki kellemes, könnyed szórakozásra vágyik és szereti a pihent agyú humort.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük