Könyvsarok

Nyár végi (el)takarítás

Kathy Lette: Hogyan öljük meg a férjünket (és egyéb hasznos háztartási tanácsok) (Ulpius-ház, 2008)

Évekkel ezelőtt a Művészetek Völgyében a szakadó eső elől egy zsebkendőnyi udvarba menekültünk. Alig ötvenen toporogtunk indokolatlanul közel egymáshoz egy ponyva alatt, amikor pár méterre tőlem egy harmincas srác épp könyveket pakolt le egy sörpadról. A rikító sárga borító azonnal megragadta a tekintetemet, és amikor elolvastam a címét, Joker-mosolyt villantva nyújtottam át azt az ezer forintot tudva, hogy megérte.

Három, negyvenhez közeli, nagyvárosi nő. Ezt olvasva az ember szinte látja maga előtt a Cosmopolitan koktéloktól roskadozó bárpultot, és azokat a cipőnek titulált förmedvényeket, amikben a „modern” nő végigkacsázik a városon, majd a nap végén azt kívánja, bárcsak levágta volna a vízhólyagos, vérző sarkú lábait ahelyett, hogy beletuszkolta ezekbe a méregdrága, de mutatós kínzóeszközökbe. Szerencsére ennél jóval több van Kathy Lette tarsolyában.

Women power

Cassandra kétgyermekes családanya, akin kifognak a ház körüli, mindennapi teendők. Elvarázsolt, bohókás, és kétbalkezességét mindig humorral kompenzálja, ami igazán esendővé és szórakoztatóvá teszi. Házassága igazi szövetség, férje állatorvos, az a „megbízható fajta”, legalábbis annak tűnik.

Hannah, megunva a középosztálybeli életet, menő belsőépítész lett, és magán galériát üzemeltet az Old Bond Street-en. Sikeres, és gazdag, de neki is megvan a saját stiklije: hozzákötötte az életét egy Pascal nevű sármos, ám kissé nyugdíjazott sátánista kinézetű festőhöz, akire találóbb lenne a pióca jelző, semmint a társ.

Jasmine Jardin tipikusan az a nő akit, ha nem az ember barátja, – bár lehet, hogy akkor is – minden épkézláb azonos nemű társa gyűlölne.  Jazz gyönyörű, okos, és a családja is tökéletes. Minden helyzetben magabiztos, mindig tudja, mit tegyen, és kegyetlen őszinteségével pillanatok alatt rommá zúzná még a Terminátor önbecsülését is. Férje, mintha a Men’s Health magazinból lépett volna ki, egy kétlábon járó pénzeszsák, jól menő magánklinikával, és ego növelő sportkocsival.

Apa halott, jön a gond

De ahogy ezt az élet előszeretettel produkálja, minden egy pillanat alatt a feje tetejére áll.  Jazz-t, a társaság bástyáját váratlanul börtönbe zárják férje meggyilkolása miatt, így Hannah-ra és Cassie-re hárul a feladat, hogy bebizonyítsák barátnőjük ártatlanságát. A nyomozás során azonban fény derül hazugságokra, hűtlenségre, árulásra, sötét titkokra, amelyek mindent megváltoztatnak.

Bár első ránézésre úgy tűnhet, a Hogyan öljük meg a férjünket a nagysikerű Született feleségek és társai kaptafájára készült, jóval több, mint unatkozó kertvárosi asszonyok évődése két Margherita között. Kathy Lette karakterei gondosan formáltak, általuk megmutatkozik a női lélek sokszínű mivolta és a szereplők egyike esetében sem hozhatunk egyszerűen ítéletet, ahogy arra sokszor a mindennapokban hajlamosak vagyunk. Jasmine, Cassie és Hannah akár a saját életünkből is kiléphettek volna, hiszen mindannyian ismerünk olyan nőket, akikről mintázhatták volna őket.

Rabul ejtett a könyv őszintesége. Szórakoztató, és annyira élet szagú, hogy az ember biztosan ráismer majd egy- egy otthoni jelenetre a mű olvasása közben. A Hogyan öljük meg a férjünket hús-vér nők története és ez teszi igazán szerethető olvasmánnyá. Két dologra biztosan szüksége lesz az olvasónak: sok-sok papír zsebkendőre, mert egyszerűen nem fogja tudni abbahagyni a nevetést, és jó adag leleményességre, hogy elrejtse a család többi tagja elől, mert ha beleolvasnak, biztosan lecsapnak majd rá. Könnyed, humoros, fordulatos, őszinte és néhol megindító könyv nőkről, nem csak nőknek.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük