
Natúr francia tízezer, tankönyvre kell
Nagy Szilvia-Szabó Anna Eszter: Egyetemista lány támogatót keres (21. század Kiadó, 2015)
Amióta világ a világ létezik, de keveset tudunk róla. Mindenkinek van véleménye a legősibb foglalkozásról és annak művelőiről, de valóban olyan egyértelmű, kik azok a prostituáltak? Amikor a tavaszi könyvfesztiválon megláttam az egyik polcon árválkodó kötetet, a borítón ujjait tördelő, feszengő egyetemista lánnyal tudtam, hogy érdekes olvasmányra bukkantam. Nem csak azért, mert az összes többi példányt elkapkodták, hanem mert az, akit láttam egyáltalán nem felelt meg annak a képnek, ahogy egy szexmunkást elképzelek.
Szobák mélyén
Nagy Szilvia és Szabó Anna Eszter ebben a terjedelemre nem, mondanivalóban azonban annál vaskosabb kötetben egy olyan világot tárnak elénk, amelyről mindannyian hallottunk, de a többségünk nem találkozik azokkal, akik ezt a buja és titokzatos gépezetet működtetik. Legalábbis szeretnénk ezt gondolni. Nos, nagyot tévedünk.
Lili, Zsófi, Frida és Heni pont olyanok, mint bármelyikünk. Mind a négyen fiatal főiskolás lányok, akik karrierre, családra és biztos egzisztenciára vágynak. A különlegességük abban rejlik, hogy egyáltalán nem különlegesek: nem öltöznek kihívóan, együtt ülnek a családdal az ebédlőasztal mellett, stresszelnek a vizsgaidőszakban; pont mint bárki más. Egy dologban azonban mégis különböznek a kortársaiktól: mindannyian prostituáltak. Ezek az életrevaló, ambiciózus lányok, akik akár a csoporttársaink is lehetnének, mindannyian a testükből élnek és ők maguk döntöttek így.
Felsőoktatásból a szexiparba
Akiknek az országutak mentén, neccharisnyában lődörgő utcalányok, vagy telt ajkú escortok légyottjairól szóló történetek a gyengéik, azokat el kell, hogy keserítsem. Az Egyetemista lány támogatót keres négy hétköznapi lány vallomása a szexualitásról, a szülői példa erejéről és a mindennapi boldogulásról. Túl egyszerű lenne szimplán kurváknak nevezni őket. Ezek a lányok saját történeteikkel hívják fel a figyelmet arra a társadalmi jelenségre, amely számos fiatalnak jelenti a megélhetést, és amire egész iparág épül. Ahogy a szerzők, úgy én sem mondok felettük ítéletet, de hidd el, kedves olvasó, neked sem lesz könnyű. A könyvben szereplő igaz történetek olyan utazásra invitálnak, ahol elmosódnak a határok és minden, amit megdönthetetlennek hittél, megkérdőjeleződik.
Az Egyetemista lány támogatót keres érdekes, megrendítő olvasmány a nővé válásról és egy olyan világról, ahol a dúsgazdag üzletembertől, a sokgyerekes családapán át egészen a melósig mindenki ugyanarra vágyik; rájuk.

