
4 könyv, amivel jól indul az év
Nem tudom, hogy vagytok vele, de én még mindig nem szoktam hozzá a 2020-as évhez. A tavalyi fáradtság, az újévi depi és hideg időjárás az olvasási kedvemnek sem tesz jót, ezen pedig azonnal változtatni kell. Így hát gondolva rátok is, leverten, pokróc alatt didergő sorstársaimra, 4 könyvet hoztam, amelyek átlendítenek a szürke januári hétköznapokon.
1. #SZARANYA – Kathryn Wallace: Vannak tökéletes anyák, csak nekik még nem született gyerekük (Álomgyár Kiadó, 2019.)
Hiába tanulunk, fejlesztjük magunkat vagy szerzünk tapasztalatot, bizonyos dolgokhoz – akármennyire is törjük magunkat – egyszerűen nem érhetünk jobban, mint mások. Ilyen dolog a foci, a jogszabályok, a politika és természetesen a gyereknevelés is. A megvetés, amit egy meztelenül ordítozó bugris váltana ki az utca közepén, semmi ahhoz képest, ahogy egy síró gyerek anyjára néznek a boltban. A népítélet tárháza kifogyhatatlan: a szülő alkalmatlan vagy minimum egy szadista, hogy nem vette meg a 35. játékot, ami miatt szerencsétlen gyereke úgy üvölt, mintha nyúznák. Ismerős, ugye? Kathryn Wallace regényének főszereplője is egy ilyen „szaranya”, mi pedig – attól függetlenül, van-e gyerekünk vagy sem – sírva nevetünk a szórakoztató és káoszos mindennapjain.

A negyvenéves Gemma belefeszül abba, hogy tökéletes anya legyen, de zűrös hétköznapjai ráébresztik, hogy nem kell ezt erőltetni. Ha egy igazi, hasfájós, könnyezős nevetésre vágytok, megtaláltátok a tökéletes olvasmányt. A Vannak tökéletes anyák… nagy robajjal csapódott az Amazon sikerlistájának élére, ami sokat sejtet erről a humoros, iróniával átitatott történetről. Férfiaknak és nőknek is szórakoztató, hasznos olvasmány, amely szembesít azzal, milyen könnyen mondunk ítéletet a másik fölött. A konklúzió nem meglepő: végül mind rájövünk, hogy a hibáink teszik az életünket olyanná, amely számunkra igazán tökéletes.
3. A bűn terhe – Chevy Stevens: Aznap éjjel (Álomgyár Kiadó, 2018.)
Egy bosszúvággyal teli éjszaka, 13 év. Tony Murphy fiatal felnőtt évei börtönben teltek a húga meggyilkolásáért. Egy végzetes éjjel, amelyet kamaszlányként a vágytól és alkoholtól bódultan, gyermekkori szerelmével töltött, és amikor barátja segítségével megölte a testvérét, legalábbis a rendőrség szerint. Tony és Ryan hiába bizonygatja ártatlanságát, 13 évig ülnek börtönben egy olyan bűnért, amelyet nem ők követtek el.

A húga halála után több mint egy évtizeddel, az immár harmincas éveiben járó nő feltételesen szabadlábra kerül és bár igyekszik visszazökkenni a mindennapokba, a múltja újra kísérteni kezdi. Tony a fejébe veszi, hogy bármibe is kerül, kideríti, mi történt valójában és ki végzett a húgával aznap éjjel.
Stevens thrillere minden aggodalmam ellenére izgalmas, vérfagyasztó olvasmányélmény volt. Az Aznap éjjel megmutatja, milyen szigorú szabályok uralkodnak a kamaszok világában, milyen törékeny a testvéri kapcsolat és mi jár azoknak, akik felrúgni készülnek a status quo-t. Gyorsan kiolvasható, lendületes történet előítéletekről, igazságról, bosszúról és a vágyról, hogy tartozzunk valahová.
4. Nincs mese – Nagy Ádám: Nevelj jedit! (Athenaeum Kiadó, 2018.)
Azt hiszem, minden Harry Potter rajongó – kortól függetlenül – leghőbb vágya teljesülne, ha hozzá is megérkezne az a bizonyos levél. Olvasás közben sokszor elképzeltem, milyen lenne beülni egy órára Piton professzorhoz, vagy matek helyett sötét varázslatok kivédését tanulni. A Star Wars fanatikusok számára szintén katarzis lenne a Jedi templomban elsajátítani az Erő fortélyait, ahogy a Trónok Harca nézői is odalennének, ha belefolyhatnának a westerosi intrikákba. Nagy Ádám és szerzőtársai könyvükben híres fantasy eposzokat vesznek górcső alá, de egészen szokatlan módon.

Vajon X professzor magán mutánsiskolája milyen elvekre, meggyőződésekre építi tantervét és mit tanulhatunk a való életben kedvenc filmjeink oktatási rendszereiből? A szülők, pedagógusok, illetve a tanári pálya iránt érdeklődők számára is izgalmas és tanulságos könyvben a szerzők pedagógiai szempontból elemzik a filmtörténet leghíresebb sci-fi műveit.
Érdekesen és átfogóan írnak az egyes klasszikusokban megjelenő pedagógiai modellekről, a növendékekhez való hozzáállásról, a mesterek tudás átadásáról. A Nevelj jedit! teljesen új színezetet ad a sci-fi nagyjainak, és bebizonyítja, hogy ezek a történetek nem (csak) gyerekeknek valók.
4. Egyszerűen gyönyörű – André Aciman: Szólíts a neveden (Athenaeum Kiadó, 2018.)
Emlékszel még az első szerelmedre? Arra, ahogy egy ütemet kihagyott a szívverésed az első csóknál? És arra emlékszel-e, mikor először okozott fájdalmat neked? Aciman könyve káprázatosan eleveníti meg egy kamaszfiú aggályait és élete első szerelmének történetét úgy, hogy a szívünk is belesajdul. A Szólíts a neveden egy forró, olasz nyár meséje, annak minden csodájával és fájdalmával együtt.

A 17 éves Elio szülei társaságában tölti a szünidőt, amely főként olvasással, strandolással és a korabeli srácokkal való lógással telik. A kamaszfiú napjai felbolydulnak, mikor egy fiatal amerikai kutató érkezik vendégségbe a családhoz. Elio kezdetben távolságtartó a megnyerő modorú, rejtélyes Oliverrel, de mikor úgy alakul, hogy ő lesz az amerikai kalauza az olasz kisvárosban, olyan mély kapcsolat alakul ki közöttük, amelyre egyikük sem volt felkészülve.
A Szólíts a neveden megindító, őszinte könyv, amely eszünkbe juttatja, milyen felkavaró, elsöprő és káprázatos dolog a szerelem. A csodálatos, mediterrán környezetben játszódó, romantikus történet, illetve Elio és Oliver kapcsolatának érzékeny bemutatása a 2018-as év egyik legjobb könyvét eredményezte. Szívetmelengető, és intelligens írás egy olyan témáról, amelyhez megfelelő finomsággal nyúlt Aciman, meghódítva ezzel a fél világ szívét. A könyvből azonos címen film is készült, Timothy Chalamet bravúros alakításával a főszerepben.

