Könyvsarok

Mese a Lápi Lányról

Delia Owens: Ahol a folyami rákok énekelnek (Libri, 2018.)

Ha visszaemlékszünk gyerekkorunk meséire, mindig találunk olyan karaktereket, akik valamiért titokzatosak és furcsák a hétköznapi ember számára. Az erdő mélyén, elszigeteltségben élő öreg hölgy, aki boszorkány hírében áll, a düledező viskóban élő, „gyerekevő” remete, aki egykor a hazája szolgálatában harcolt és még ki tudja, milyen történetek keringtek azokról az emberekről, akikről semmit sem tudtunk, ezért kénytelenek voltunk a fantáziánkra hagyatkozni az életükkel kapcsolatosan. Delia Owens könyve egy hasonló történetet mesél el olyan káprázatos tájleírásokkal megtűzdelve, amelyeket A dzsungel könyve vagy a Gyűrűk Ura trilógia írója is megirigyelhetne.

A természet gyermeke

Kya Clark még nincs hatéves, amikor imádott édesanyja összecsomagol, és köszönés nélkül kilép az életéből, a krokodilbőr magassarkú cipőjében. A kislány minden nap hazavárja, de hamarosan rájön, hogy iszákos, agresszív apja és nála jóval idősebb testvérei társaságában maradt a lápi viskóban, távol a város zajától. Kya a természet gyermekeként, az állat-és növényvilággal teljes harmóniában éli mindennapjait, de mindig, mikor hazatér, egyre kevesebb testvért talál a családi otthonban. Mikor Jodie, a legkisebb bátyja is megelégeli apjuk részeges ámokfutását, a kislány teljesen magára marad a házban a férfival és kénytelen belátni, hogy magán kívül senkire nem számíthat. Kya ügyesen megtanulja vinni a háztartást, és igyekszik nem láb alatt lenni, ha az apja többnapos távollét nagy ritkán hazatalál.

A láp nem mocsár

Mikor eljön a nap, hogy végleg magára marad, Kya azokhoz fordul, akiket mindennél jobban ismer, és akik megértik őt; a lápvidék élőlényeihez. Owens csodálatosan gazdag, színes élővilágot tár az olvasó szeme elé, és akiben eddig bármilyen kétely felmerült volna azzal kapcsolatosan, hogy a déli államok mocsaras területei dúskálnak a csodálatos állat- és növényfajokban, azok számára elárulhatom, hogy a könyv igazi ínyencség a tájleírások szerelmeseinek. Az évek során Kya a szemünk előtt válik csintalan lápi gyerekből, csodálatos fiatal nővé, aki a láp iránti rajongásával és ártatlanságával hamar felkelti az észak-karolinai kisváros egyes lakóinak érdeklődését. Az első szerelem hatására Kya betekintést enged Tate-nek, a helyi halász fiának a láp csodáiba, a fiú pedig megtanítja olvasni és arra, hogy a szív törékeny dolog…

Delia Owens könyve kívül, belül gyönyörű olvasmány, amely visszarepít bennünket az 1950-es, ’60-as évek kisvárosi Amerikájába. A regényben megelevenedő két világ teljes ellentéte egymásnak: Kya lápvidéki, szerény otthona nyugodt és varázslatos, tele a természet csodáival, de az emberek között csak előítéletekkel, árulással és sanyargató magánnyal találkozott. A két valóság között azonban átszakad a gát, mikor a kisvárost szörnyű gyilkosság rázza meg és a lehetséges gyanúsítottak között a szóbeszéd szerint ott van a Lápi Lány is…

Az Ahol a folyami rákok énekelnek magával ragadó olvasmány: ha becsukjuk a szemünket, szinte érezzük az arcunkon a tenger felől kerekedő sós fuvallatokat, halljuk  a sirályok türelmetlen rikácsolást és magunk előtt látjuk a fűrészpálmák és lápi füvek ölén megbújó szentjánosbogarak végzetes násztáncát. Minden pillanatát imádtam, mert messzi tájakra repített és megmutatta, érzékenyen mutatta be, miként lelhet vigaszra valaki, akit gyermekkorától kezdve mindenki eltaszított. 

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük