
Adjátok vissza a gyerekemet!
Adrian McKinty: A Lánc (21. század Kiadó, 2019.)
Elgondolkodtál valaha, hogy mire lennél képes azért, akit a legjobban szeretsz? Megfordult már a fejedben, hogy bármikor elvehetik azt ami a tiéd, és ezzel végtelenül kiszolgáltatottá tehetnek? A mellrákból és válásából épphogy kilábaló Rachel egyetlen ballépése a lánya életébe kerülhet. Kylie-t iskolába menet rabolta el a Lánc és ő csak egy dolgot tehet, hogy visszakapja; neki is túszul kell ejtenie egy másik ártatlan gyereket.
Nincs más választás
Egy anya szívós és elpusztíthatatlan, ha a gyerekéről van szó, és ezzel a negyvenes évei elején járó főhősünk sincs másképp. Miután megküzdött súlyos rákbetegségével és leszámolt rosszul működő házasságával, Rachel a megnyugvás útjára lépett. Mivel egy pszichothriller nem a békés cselekményéről híres, esetünkben is hamar rosszra fordulnak a dolgok. Rachelt épp az onkológusához tart, aki váratlanul berendelte őt egy újabb kivizsgálásra, mikor ismeretlen szám hívja a telefonján. A női hang rideg és tárgyilagos: Kylie-t, a lányát elrabolták és csak akkor kapja vissza, ha követi a rejtélyes telefonáló utasításait.

Ne szakítsd meg a Láncot!
Mielőtt Rachel felocsúdhatna ebből a rémálomba illő helyzetből, tudatosul benne, hogy csak úgy kaphatja vissza Kylie-t, ha váltságdíjat fizet a lánya elrablói mögött álló szervezetnek.
A Lánc egy olajozottan működő, kegyetlen gépezet, amely elől nincs menekvés, és amely olyan dolgokra kényszeríti áldozatait, mint mások gyerekének elrablása, fogva tartása és – ha rosszul sülnek el a dolgok – esetleges meggyilkolása.
Rachel az első sokk után hamarosan azon kapja magát, hogy a közösségi oldalakon vadászik gyanútlan áldozatára. Lehetetlen helyzetében csak labilis ex-sógorához fordulhat, aki rajongásig imádja unokahúgát. Pete heroinfüggő és rejtélyes körülmények között, nem önszántából kellett elhagynia a tengerészgyalogságot, de Kylie-ért mindenre képes lenne; akár ölni is. Az elszánt páros megkezdi őrült versenyfutását az idővel, és olyan dolgokra kényszerülnek, amelyek megváltoztatják őket, és az egész életüket.
Ki a következő?
A Lánc az egyik legjobb thriller, amit idén olvastam. A sztori eredeti, fordulatos és olyan témát feszeget, amely az egyik legborzasztóbb dolog, ami egy szülővel történhet. Azt szeretem benne, hogy igényesen mutatja be a Lánc működését, amelyet egy kolumbiai kartell valós bűncselekményei ihlettek, de ne higgyétek, hogy ezzel közelebb kerültetek a végkifejlethez. A Lánc lendületes, jól átgondolt történet, amely szembesít azzal, milyen kiszolgáltatott és egyúttal megállíthatatlan tud lenni az ember, ha a gyermeke veszélyben van. Annak ellenére, hogy a Lánc működtetői számomra kicsit korán lelepleződtek, McKinty regénye kiváló olvasmány volt, és nagyon vártam a munkaidő elejét, illetve végét, hogy a metrón ülve végre folytathassam a benne való elmerülést. Minden előzetes félelmem ellenére nagyon élveztem, szívesen ajánlom őszi, kanapén izgulós olvasmánynak.

