
Két igazság, egy hazugság
Riley Sager: Akarsz velem játszani? (Lettero Kiadó, 2018)
Emlékszel, mikor tanultál meg hazudni? Amikor eljött a pillanat, hogy életedben először titkoltál valamit? És arra emlékszel, mivel törték össze először a szívedet? Riley Sager regényének hősnője, Emma Davis 13 éves volt, amikor élete első táborozásakor mindkettőbe beletanult.
A nagymamája örökségének hála a kiskamasz Emmára hat hétnyi, látszólag felhőtlen táborozás vár a Harris-White család erdő mélyi birtokán. A Fülemüle tábor a jómódú lányok kedvelt nyaralóhelye az Éjfél-tó partján, ahol a fiatalok úszni, íjászkodni, tanulnak, és új barátokat szereznek. A csendes Emma kései érkezőként a nagylányok házainak egyikében kap helyet és ez örökre megváltoztatja az életét.
Egy közülük
Allison és Natalie a tábor hangadói, akiket méhkirálynőként irányít a csapat legrafináltabb tagja, Vivian. Viv hamar pártfogásába veszi a bizonytalan Emmát, aki ennek és a „két igazság, egy hazugság” játéknak köszönhetően hamar megtanulja, hogyan legyenek titkai. Egy éjszaka a három idősebb lánynak nyoma veszik, és Emma az, aki utóljára látta őket. A zavarodott kamaszlány a tábor vezetőjének tizenkilenc éves fiát, Theó-t gyanúsítja, a történtek miatt a nyaralóhely bezár, a lányok pedig továbbra sem kerülnek elő.
Kísért a múlt
15 évvel később Emmával immár sikeres festőművészként találkozunk, akit nem eresztenek az emlékei. A sebezhető Emma egy régi ismerős felbukkanásának köszönhetően, mostmár nevelőként kap lehetőséget, hogy visszatérjen gyermekkori traumája helyszínére, a Fülemüle táborba. A fiatal nő némi vívódás után végül szembeszáll a múltjával és mindent elkövet, hogy kiderítse, mi történt Vivian-nel, Nathalie-val és Allison-nal azon a nyáron, az Éjfél-tó partján. Ekkor azonban a történelem úgy tűnik, megismétli önmagát…
Az Akarsz velem játszani? friss fuvallat volt számomra a női főszereplős krimik világában. Riley Sager karakterei érdekesek, és – bár a név férfi írót rejt – kiváló érzékkel nyúl a kamaszlány ok lelkivilágához, tárja fel a motivációikat és bontja ki az elhanyagolt fiatalok pszichés hullámvasútját. Sager morzsáról morzsára hinti az olvasó elé, mi mindenre képesek a kamaszlányok. Az Akarsz velem játszani bebizonyítja, hogy akár egyetlen titok is elég ahhoz, hogy közel két évtizedre, vagy akár egy életre is megpecsételjen emberi sorsokat.

