
Öt nyári kedvenc, amiket a strandra is magaddal vihetsz
Kicsit újra kinyílt a világ, süt a nap és itt a nyár, amikor mindannyian picit fellélegezhetünk. Azt hiszem, nincs szuperebb évszak az olvasásra, mint a nyár, amikor a lesötétített, hűvös szobában és a szikrázó napsütésben a vízparton is ugyanolyan élvezet olvasni a kedvenc műveinket. Romantika, izgalom és egy kis borzongás is kijuthat nektek a nyáron, ha belemerültök a következő olvasmányokba.
1. A ház, amit jobb elkerülni
Riley Sager: Várj, amíg sötét lesz (21. Század Kiadó, 2021.)
Kísértetházas sztorikkal tele a padlás, Hollywood és a regényírók is előszeretettel nyúlnak ehhez a jól bevált témához. Riley Sager azonban – ahogy mind elvártuk tőle – csavar egyet a megszokott „gonosz ház- gonosz szellemek” recepten.
Maggie Holt egész életét beárnyékolta az, ami gyermekkorában a Beléndek-villában történt. A lány és a családja egy éjszaka maga mögött hagyott mindent, és elmenekült hírhedt, tragikus múltú otthonukból. Maggie apja a házban történteket egy regényben osztotta meg a nagyérdeművel, amely hamar bestseller lett és milliomossá tette őt, de egyben a család széthullásához is vezetett. 20 évvel később a lány még mindig szeretné maga mögött hagyni a Horrorház okozta károkat és a bizonyosságot, hogy a regény minden szava hazugság, a sors azonban úgy hozza, hogy ő maga kell utánajárjon, mi történt azon a júliusi éjszakán, amikor minden megváltozott.

Ahogy az lenni szokott, a történet nem ennyire egyszerű és mikor egymást érik a megmagyarázhatatlan, horrorisztikus események a Beléndek-villában, Maggie rájön, hogy az apja könyvében leírtak sokkal közelebb állnak a valósághoz, mint szeretné.
Riley Sager megint szép munkát végzett: a Várj, amíg sötét lesz fordulatos, izgalmas regény, ami a múlt és jelen eseményei között váltogatva hamar beszippantja az olvasót. A tőle megszokott fordulatosság ebben az esetben is összezavar minket, és nem lehetünk sosem biztosak abban, hogy a szereplők közül mindenki az, akinek tűnik. Borzongás, izgalom – kiváló nyári olvasmány a thrillerek szerelmeseinek.
2. Kutya egy ügy
Agatha Christie: A kutya se látta (Helikon Kiadó, 2019.)
Nincs nyári kikapcsolódás egy szórakoztató, izgalmas krimi nélkül. Az Agatha Christie-láz engem mindig is elkerült, valahogy nem voltam oda azért, hogy belecsavarodjak a körülötte lévő hisztériába, de elhatároztam, hogy nem lehetek elég olvasott, amíg az ő műveivel meg nem ismerkedem.
A történet mondhatnánk azt, hogy kezdetben senkinek nem okoz meglepetést. Adott egy angol nemes vénkisasszony, akinek közelgő jobblétre szenderülését az egész családja rebegve várja, hiszen a rájuk szakadó örökség nem jönne rosszul egyiküknek sem. Miss Emily Arundell ezt pontosan tudja és esze ágában sincs meghalni. Nagy nyugalomban éli mindennapjait kedvenc terrierje és hebrencs társalkodónője társaságában, mígnem egy családi összejövetelt követően váratlan baleset éri. Bár nem esik komolyabb baja, Arundell kisasszony elgondolkodik, hogy a szerencsétlenségnek a puszta véletlenen túl lehet-e bármilyen köze családtagjai személyéhez. Ez a gondolat végül arra sarkallja, hogy levélben felkeresse a híres detektívet, Hercule Poirot-t.

Mikor a nyomozó útnak indul Market Basingbe, hogy személyesen vizsgálja meg az eset körülményeit, legnagyobb meglepetésére kiderül, hogy megbízója már két hónapja elhunyt és a levél későn jutott el hozzá. Időközben az is egyértelművé válik, hogy a család hiába reménykedett az örökséget illetően, és a rejtély kulcsa talán Miss Arundell imádott foxterrierje lehet.
Agatha Christie valószínűleg nem lesz a kedvencem, de az tagadhatatlan, hogy kiválóan szórakoztam a regényén. A karakterek leírása, az angol nemesi osztály ármánykodása és gőgje nagyon mulattattak, Poirot karaktere pedig nem véletlenül lett a világirodalom egyik meghatározó alakja. Izgalmas, humoros és kikapcsolódást nyújtó könyv, Agatha Christie csavaros észjárása pedig rendesen feladja a leckét a nyomozó szerepébe helyezkedő olvasónak. Kiváló könyv vízparti sütkérezésekhez, utazáshoz és kellemes nyári estékhez.
3. Sírjunk, vagy nevessünk?
Rényi Ádám: Osztálytalálkozó (21. Század Kiadó, 2021.)
Mi történik a kisemberrel, ha olyan helyzetbe kerül, ami felforgatja az egész életét? Hogy zajlik egy szakítás influenszeréknél? Milyen a jelentéktelenség, amire a halál sem lehet gyógyír? Rényi Ádám nem bízta a véletlenre, mikor összeállította első novelláskötetét. A rövid, szórakoztató, de ugyanakkor elgondolkodtató mesék akármelyikünk életéből származhatnának. A csüggedt hivatalnok, a saját lehetőségeit elpuskázó panellakó, a kiábrándult idős úr, aki gyermekei hálátlanságán kesereg, a múltat dédelgető feleség, aki körül ott kísért a tragédia szelleme. Ahogy sorra olvassuk a történeteket, sokféle érzés kavarog bennünk.

A humoros, groteszk történetek nem egyszerűen szórakoztatnak, de mélyen el is gondolkodtatnak. Hol azért éreztem szégyent az olvasásuk közben, mert, jól szórakozom „más” nyomorúságán, vagy kisstílűségén, máskor pedig azért, mert az Osztálytalálkozó olyan tükröt mutat, amelyben a gyarlóságaink, a kicsinyességünk és jelentéktelenségünk visszakacsintanak ránk. Szuper novelláskötet, de képtelen voltam egy szuszra legyűrni. Volt, hogy szünetet kellett tartanom, hogy helyre jöjjön a lelkivilágom és ismét külső szemlélőként tudjak keserédesen szórakozni ezeken a tűpontos, ember fejébe mászó szösszeneteken. Metrón vagy más tömegközlekedési eszközön olvasni külön élmény, mert akaratlanul többször is hangosan felnevettem az olvasása közben, ami olykor megrökönyödést váltott ki az utastársakból. Hát, nincs mit tenni, így hat az irodalom 🙂
4. Az örök kedvenc
Brunella Gasperini: Mi és ők – egy lány feljegyzései (Európa Könyvkiadó, 1986.)
Néha mindannyian azt érezzük, hogy a családunknál bolondabb figurákat nem hordott hátán a Föld. Ez a meggyőződésünk azonban kamaszkorunkban kicsit gyakoribb, mint indokolt, de pont ettől válik elképesztően szórakoztatóvá, hogyha egy serdülő szemüvegén keresztül látjuk a történéseket. Az anyukám 14 éves koromban, egy forró nyári napon nyomta a kezembe Brunella Gasperini Én és ők című regényét, és azonnal beleszerettem a hebehurgya Gamberini-családba, majd alig vártam a folytatást.
Az író a saját családjának egy nyarát írja le olyan hihetetlen valóságosan és humorral, hogy a regényét olvasva nehezen tudnánk nem azonosulni velük. Mindenkinek van a családjában hebrencs csodabogár, vagy akinek a lakás kitakarítása földhözragadt dolog és olyan is, aki mindezektől a falra mászik, majd kiabálva próbál rendet vágni a káoszos banda tagjai között.

A Mi és ők lapjain megelevenednek Gamberiniék, egy háromgyerekes olasz család, akik hangosak, viccesek, bosszúsak és mindig valami kalamajkába keverednek. Nyári kalandjaik tárulnak fel előttünk kamaszszerelmekkel, ősrégi csónakokkal, tengeribetegséggel és sok-sok mókával, amiket olvasva sokan magunkra ismerhetünk. A humor, a csínyek, a veszekedések mind olyan pontok, ahol felnevethetünk és eszünkbe juthatnak saját vízparti vagy nyaralós élményeink. Az elvarázsolt Csupacsont mama, a mindig ideges Papa, a kamaszlányból menyasszonnyá avanzsált Bruna, a zenei tehetségét elszántan bontakoztató egyetemista Maurizio és a pubertáskorba lépő legkisebb hercegnő, Nicoletta, na meg a számtalan kutya és macska kalandjai megmelengetik a szívünket és őszintén megnevettetnek. Minden korosztálynak kötelező, mert minden életkorban más szereplőben ismerhetünk magunkra.
5. Gorcsev Iván esete a milliókkal
Rejtő Jenő: A tizennégy karátos autó (Alexandra Kiadó, 2010.)
Hogy lesz egy szélhordta tengerészlegény milliomos? Mi köze egy afrikai hercegnek egy különleges Alfa Romeohoz? Ki is az a Vanek úr és hogy kerül a Francia Idegenlégióba? Ez a kalamajka még az edzett olvasó számára is homályos lehet, és ezen egy cseppet sem kell csodálkozni.
Gorcsev Iván a rászakadt szerencse és egy tetemes rulettnyeremény után Nizzában száll le a hajóról, ahol szolgált és úgy dönt, beleveti magát a pompázatos milliomos életbe. A 21 éves fiú ekkor találkozik össze Vanek úrral, a kimért úriemberrel, akit valamilyen megfontolásból titkárává fogad. Amikor botrányoktól nem mentes eszem-iszomot és szórakozást követően Vanek úr elveszíti az eszméletét, Gorcsev egy elkötött taxiban Monte Carlo felé veszi az irányt. Útközben ismerkedik meg a bájos Anette Laboux-szal, akinek a szépsége azonnal rabul ejti a szívét. Az események ezután Monacoban folytatódnak, ahol a lány kegyeiért Gorcsev kénytelen szembeszállni annak apjával és vőlegényével és az események ezután csak bonyolódnak. Laboux úr nagyon ellenzi a nászt Anette és Iván között, ezért a Francia Idegenlégióba küldi a fiút, hogy férfi váljon belőle, de az élet természetesen közbeszól és bekerül a képbe egy arannyal kitömött Alfa Romeo is.

Rejtő műveivel csak most kezdtem ismerkedni, de szerintem nagyon jóban leszünk. Zseniális karaktereivel, kiváló humorával és azzal az atmoszférával, amelyet a műveivel teremt, biztosan népszerű lesz a nyári olvasmányok között. A tizennégy karátos autót nemre és korra való tekintet nélkül mindenkinek ajánlom, aki a hétköznapokból kiszakadva egy kis felhőtlen szórakozásra vágyik. Gyorsan kiolvasható, magával ragadó könyv, ezért érdemes egyszerre több Rejtő-kötettel készülni a vakációra.

