Könyvsarok

Vigyázat, kemény menet lesz!

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors (Kulcslyuk Kiadó, 2018.)

A családi múltban olyan dolgokra bukkanhatunk, amiket titok övez. Számtalan írást olvasni arról, hogy a saját gondjaink, elakadásaink mind valamilyen szempontból a felmenőink és gyerekkori élményeink számlájára is írhatók. Nem véletlenül. Orvos-Tóth Noémi könyve mindenről beszél és nagyon kemény témákat boncolgat, de pont ettől nélkülözhetetlen és csodálatos.

Mit tudsz magatokról?

A nagypapám egész életében szenvedett attól, hogy három gyerek közül ő a „nem várt”, középső lett. Minden lehetséges módon igyekezett bebizonyítani a szüleinek, hogy ér valamit, és bár sikeres, tehetséges ember volt, a szeretettelenség érzése haláláig elkísérte. Ha mindannyian mélyebbre ásnánk a családunk történetében, biztosan találkoznánk hasonló sebekkel, amelyek létezéséről nem is tudtunk. Egy gyermek halála, a háború borzalmai, vagy az erőszak áldozatává válás olyan mélyen eltemetett traumákat okozhat, amelyek örökül hagyhatók a későbbi generációk számára is. Orvos-Tóth Noémi könyvében számos híres- és hétköznapi ember példáján keresztül mutatja be, hogy a szégyen és a titkok akár generációkon átívelő sebeket is képes okozni. Jó szándékból, de határozottan szembesít minket azokkal a kérdésekkel, amelyeket eddig nem tudtunk, vagy nem mertünk feltenni a családtagjainknak. Belegondoltunk-e valaha, hogy a családi titkok mögött ott feszül az elmondhatatlan?

A vérünkben van

A tudomány mai állása szerint a rokonainktól nem csak a szemünk vagy a hajunk színét, a magasságunkat és a bokánk formáját örökölhetjük, hanem egyes meghatározó eseményekre adott érzelmi reakcióik is belénk ivódhatnak.

Kutatások bizonyítják, hogy a várandósság idején az édesanyát ért stressz a magzatnál sejtszinten megjelenik, amely hatással van a későbbi érzelmi fejlődésére is. Gondoljunk bele, hogy milyen érzés lehet, hogyha egy gyermek úgy jön a világra, hogy nem akarják őt, vagy éppen a leendő szülei ellenkező nemű utódra vágytak? Gyakrabban előfordul, mint gondolnánk, igaz? Az elutasítottság érzése egy életen át kísérheti az illetőt, amely hatást gyakorolhat a párkapcsolati életére vagy a saját gyermekével való viszonyára is. Tudtad, hogy Salvador Dalí-t, a zseniális festőt halott bátyja után nevezték el a szülei? Vagy azt, hogy mi történt az egykori techmogul, Steve Jobs családjában, amivel soha nem tudott megküzdeni?

Képtalálat a következőre: „örökölt sors”

Az Örökölt sorsban Orvos-Tóth Noémi az ismert emberek történetei mellett saját praxisából is hoz példákat, amelyeket olvasva villámként hasít belénk a felismerés: a környezetünkben több olyan embert is ismerünk, akiknek a problémái mintha a könyvből léptek volna elő.

Vajon belegondoltunk-e abba, hogy a nagymamánk miért nem mesél soha a lánykori önmagáról? Rámerünk-e kérdezni arra, ami otthon gyermekkorunk óta tabu téma? Miért van az, hogy az okos, csinos legjobb barátunk egyszerűen képtelen megtalálni a másik felét? A választ sokszor rossz helyen keressük, mert a külvilág helyett, a gyökereinket kellene vizsgálnunk.

Mérgező titkok

Orvos-Tóth Noémi könyve olyan elfojtott, tabu számba menő élményekről szól, amelyek képesek a tudtunk nélkül, döntően meghatározni azt, hogyan élünk. Bátran és nyíltan beszél a sejt szinten öröklődő borzalmakról, amelyek nemzedékről nemzedékre hagyományozódnak mindaddig, amíg szembe nem nézünk velük. Biztat, hogy feltegyünk fájdalmas kérdéseket, amelyek ha fel is kavarják a nyugodt családi felszínt, a végén mégis megváltást nyerhetünk általuk. A szerző jól irányzott témafelvetéseivel vezet az úton önmagunk felé. Kérdései és őszintesége segíthetnek, hogy együtt feldolgozhassuk azt, ami nemzedékeket betegített meg, és annyi éven át kimondatlan maradt.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük